harisnya blog
Divat, Fehérnemű

Amit a harisnyáról tudni érdemes, 7 pontban

Óriási a kínálat, nem csoda, ha harisnyavásárláskor elbizonytalanodunk. Itt a segítség.

Tanácsaink segítségével pofonegyszerű lesz kiválasztani a tö kéletes darabot.

1. Szálvastagság

Az első dolog, amit ismernünk kell, hogy milyen a harisnya szálvastagsága, ezt a den­számból tudhatjuk meg. Ezt az értéket az alapján határozzák meg a szakemberek, hogy egy egységnyi fonalhosszúság – ami 9000 méter – hány grammnak felel meg. Minél kisebb ez a szám, annál finomabb, vékonyabb a harisnya.

• Alkalmi: 8–10 den

• Hétköznapra: 15–20 den

• Őszre-tavaszra: 30–40 den

• Téli hónapokra: 60–100 den

• Extra vastag: 200 den fölött

2. Méret

A következő mérettáblázat alapján könnyedén kiválaszthatjuk, hogy mekkora harisnyanadrágra van szükségünk.

3. Formák, minták

Ha azt szeretnénk, hogy hosszabbnak tűnjön a lábunk, válasszunk függőleges mintázatú harisnyát magas sarkú cipővel. Ha karcsúsítani akarjuk, maradjunk a feketénél.

3. Lehet színes

Egy vidám, színes harisnyával az öltözékünket is feldobhatjuk. Egy kék vagy egy zöld harisnya remekül mutat például fekete – fekete-fehér mintás – miniruhával. Fontos szabály: vagy a ruha, vagy a harisnya a mintás, a kettő együtt zavaró.

4. Duplázható

Még izgalmasabb lehet a megjelenésünk, ha két harisnyát húzunk egymásra. Alul lehet az egyszínű, esetleg fényes, felül pedig a lukacsos, kötött vagy csipkeharisnya.

5. Cipőhöz igazítva

A vastagabb, gyapjú-, bordás harisnyához semmiképpen se válasszunk vékony pántos lábbelit, inkább bakancsot, vastag talpú cipőt. Az átlátszó selyem­harisnyákat viszont csakis csinos topánokkal hordjuk, a csillogó darabokat pedig matt cipővel párosítsuk.

6. Napszak szerint

Napközben, munkahelyre a visszafogott, kevésbé harsány, apró mintás darabok ajánlottak, a merészebb, élénkebb modelleket hagyjuk estére.

7. Alkalomra

Ha különleges alkalomról van szó, válasszunk fényes, gyémántragyogású selyemharisnyát, vagy ezüst, arany hatású lurexet.

Az sem mindegy, hogyan húzzuk fel a lábunkra

Ahhoz, hogy minél tovább hordhassuk kedvencünket, érdemes minden alkalommal betartani az alábbi lépéseket. Mielőtt hozzáfogunk, vegyünk le minden gyűrűt, karkötőt!

A harisnya helyes felvétele

1. Üljünk le, görgessük fel az egyik szárat teljesen, helyezzük fel a lábujjrészt lazán, hogy ne feszüljön.

2. Húzzuk térdig a harisnyát, ha az egyik oldalon kész, ismételjük meg a lépéseket a másik lábon is.

3. Álljunk fel, húzzuk tovább felváltva mindkét lábon combközépig. Továbbra se feszítsük meg.

4. Végül fogjuk meg két oldalon a harisnya megerősített csípő-derék részét, s húzzuk fel egészen.

Így kezdődött

A mai, modern harisnyanadrág története 1959-ben kezdődött, ekkor terjedtek el ugyanis a körkötött típusok, ami egybeesett azzal, hogy egyre több hölgy hordott miniszoknyát. Viszont nem volt túl esztétikus, ha a rövid szoknya alól kivillant a harisnyatartó, ezért Allen Grant (képünkön) amerikai harisnyanadrágos olyan terméket dobott a piacra, ami az egész alsótestet takarta.

A harisnya eredete

Az ötlet állítólag a feleségétől származott, aki néhány pár harisnyából és bugyiból össze is állított néhány mintadarabot a cég fejlesztői számára.

Egyre több férfi is szívesen hordja

Egy amerikai webshopnál figyeltek fel arra, hogy a forgalom meglepően nagy százalékát adják az igencsak méretes megrendelések.

Vannak férfiak, akik szívesen viselik a harisnyát

Kiderült, hogy ezeknek jó részét férfiak vásárolták maguknak. Bár továbbra is vannak, akik női harisnyát vesznek, mert azt általában olcsóbban megkapják, ma már az uraknak is gyártanak speciális darabokat.

Óvatosan mossuk és szárítsuk!

Ha azt szeretnénk, hogy hosszú ideig kifogástalan állapotú maradjon a harisnyánk, akkor vigyázzunk rá és tartsuk be a következő szabályokat a mosásnál.

Gépi mosásánál mindig tegyük bele egy mosózsákba a kifordított harisnyát, ezzel megelőzhetjük, hogy összekuszálódjon a szára és kinyúljon a textil. A mosózsákot egy kisebb párnahuzattal is helyettesíthetjük.

Vásárlás után néhány percre tegyük 30 C fokos, öblítőszeres vízbe a harisnyát. Ettől rugalmasabbak lesznek a szálai

Figyeljünk arra, hogy mindig alacsony hőfokon és kímélő programon mossuk a harisnyát.

Mosás után pedig fektetve, egy törölközőn szárítsuk meg.

A finomabb szálú, vékony anyagú harisnyákat inkább kézzel mossuk. Negyed órára áztassuk be mosószeres langyos vízbe, majd óvatosan öblítsük át, nyomkodjuk ki belőle a vizet és természetesen fektetve szárítsuk.

Kapcsolódó bejegyzések